Izrael - Co warto a czego unikać:

Dzień 1. Lądujemy w Eliat-Ovda - na lotnisku w środku pustyni.  Jest sobota czyli szabas.  Co to naprawdę znaczy dowiadujemy się po wyjściu z samolotu.  Jedyny kursujący autobus jest na południe do Eilatu, więc idziemy łapac stopa. Jeszcze wtedy nie wiemy, że właśnie w szabas, będzie przejeżdżało 1 auto na 10 minut. .. Godzinę później  wciąż maszerujemy przez pustynię, krokiem mniej już żwawym. Jeeeeest!  Zatrzymują się przemili Państwo, nie wierząc, że próbujemy złapać stopa,

 właśnie dziś, w środku pustyni, mając do najbliższej miejscowości 80 km. Jak widać MOŻNA J  Docieramy do miejscowości Micpe Ramon i tu spędzimy noc w hostelu The Green Backpackers. Na deser mamy spacer po pustyni i zachód słońca przy kraterze Ramon, który widać od wyjścia z Green Backpackersów.  Lee, właścicielka hostelu podpowiada jak najlepiej rozplanować podróż po Izraelu i co oprócz podziwiania zachodów słońca można robić na pustyni.  Nasz faworyt to: jeep tour, hikinig po pustyni oraz wino z lokalnego sklepu. O wszystkich atrakcjach opowiedziała nam Ana.  Lepiej być nie może. 

 

 

Dzień 2. Kierunek Północ-Tel Aviv. 6 rano autobus spod hostelu do stolicy( 25 szekli ). Godzina  11. Krajobraz zdecydowanie odmienny od wczorajszego, miasto tętni życiem  a dookoła  zamiast piasku modernistyczne budynki  i hotele.  Zwiedzanie zostawiamy na popołudnie. Najpierw kawa na Karmel market,

Sok wyciskany z granatu (10 szekli), oliwki, hummus i orzechy.  Po śniadaniu kąpiel w morzu śródziemnym, obowiązkowo!  Na popołudnie polecamy spacer po starym mieście-Jaffa oraz odwiedzenie Białego Miasta- perłę stylu architektonicznego Bauhaus.  Zafascynowani Izraelem, nie tracąc czasu na odpoczynek, o północy ruszamy autobusem do Ziemi Świętej.

 

 

Dzień 3 i 4. Jerozolima.  Udało nam się zarezerwować tani hotel w samym centrum, 55 dolarów za noc (naprawdę niedużo jak na tutejsze ceny). Zwiedzanie Ziemi Świętej rozpoczynamy wycieczką z przewodnikiem ( free-guide tour).

 Grupa wyrusza o 14 spod bramy Jafa i przez następne 2.5 h, charyzmatyczny Shavi oprowadza nas po zakamarkach Starego Miasta.  Jest to idealny wstęp do dalszego zwiedzania Ziemi Świętej. Informację o darmowych wycieczkach oferuje hostel Abraham lub po prostu informacja turystyczna. 

 

 

 

 

Dzień 5. Ein-bokek. Będąc w Izraelu nie można przegapić kąpieli w Morzu Martwym. 

Zażywamy jej i my. Dryfując na wodzie, opalamy się i robimy solne peelingi.  Jadąc nad Morze Martwe warto zaopatrzyć się w prowiant na plażę w innej części Izraela, ceny w dwóch tutejszych sklepach są kosmiczne(chleb 25 szekli) a jeśli ktoś ma ochotę na nocleg za 6000 zł za dobę to tutaj bez problemu  taki znajdzieJ

 

 

Dzień 6 i 7. Eilat. Kiepska plaża, trochę rafy koralowej, ładne widoki  na Jordanię.  Jeśli nie jesteście nurkami ani zapalonymi surferami to jeden dzień na kąpiel i nury w Morzu Czerwonym zupełnie wystarczy.

Aby dostać się na plażę z rafą, która jest 5 km od centrum polecamy autostop nie autobus J  My osobiście żałujemy, że nie pokusiliśmy się aby odwiedzić Jordanię choćby na 1 dzień.  Niestety na nic zdała się nauczka sprzed tygodnia, że w szabas sklepy są zamknięte. Przyszedł piątek wieczór,   wino oraz przekąski na podróż powrotną kupiliśmy w jedynym otwartym sklepie, trzy razy drożej. 

 

Co warto a czego unikać:

Warto, oprócz dolarów czy karty mieć szekle,  w hostelu na pustyni lub miejscowym targu  będą niezbędne

 

Warto dokładnie przeczytać czy plaża( np. nad Morzem Martwym) jest tylko dla kobiet, dla mężczyzn czy wspólna ( ja, nieświadoma przewinienia, zostałam przegoniona z męskiej J )

 

Warto pić świeżo wyciskane soki z granatu( cena 10 szekli jest naprawdę okej,można stargować do 8 )

 

Warto jeździć autostopem,( niekoniecznie w szabasie) Żydzi są bardzo koleżeńscy i szczerze się cieszą, że mogą kogoś podwieźć  i wypytać jak nam się podoba w Izraelu

Nie warto, ze względu na ceny, nocować nad Morzem martwym, chyba, że w swoim namiocie na plaży

 

Warto szukać noclegu poprzez różne portale bookingowe, nie tylko polskie

Nie warto się dziwić, że dziewczynki w wieku 17 lat chodzą tu z karabinami M 16

 

Warto skorzystać z free-guide tour w Jerozolimie

 

Warto być otwartym na rozmowę z ‘lokalsami’

 

Warto skorzystać  z wycieczki jeepem po pustyni ( zoorganizuje to hostel The Green Backpackers )

 

Warto pić dużo izraelskiego wina

Wszystkie powyższe warto czy nie warto piszemy z autopsji a każdy błąd popełniliśmy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Featured Posts

Most important things to know before coming to Israel...

July 5, 2015

1/1
Please reload

Recent Posts

April 2, 2017

December 27, 2016

July 3, 2016

Please reload

Archive